Site logo

Pákozd

szept 30
A pákozdi csata, amikor új nemzet született a régiből

A Magyar Honvédség megalakulásának 176. évfordulójára, valamint az 1848. szeptember 29-i csatára és az ott küzdött hősökre emlékeztek szeptember 28-án és 29-én a XV. Honvédfesztiválon a pákozdi Katonai Emlékparkban. Tovább a teljes cikkhez

szept 30
Pákozdtól a NATO-ig: történelmi ív a pákozdi konferencián

A Magyar Atlanti Tanács és a Honvédség és Társadalom Baráti Körök pénteki konferenciája izgalmas betekintést adott a Magyar Honvédség történelmébe „Pákozdtól a NATO-ig”. Rangos előadók érkeztek a pákozdi Katonai Emlékparkba. Tovább a teljes cikkhez

szept 30
Olimpiai hét a Pákozdi Nemeskócsag Általános Iskolában

Az olimpia és a kihívások teljesítésének eszméje köré szervezte programjait ezen a héten a Pákozdi Nemeskócsag Általános Iskola. Az úgynevezett témahét egyik meghatározó, nagy sikerű eleme volt például kedden Rabb Krisztián olimpiai ezüstérmes kardvívónak és Sárközi Gergelynek, az olimpiai válogatott edzőjének az előadása. A kisdiákok rendkívüli lelkesedéssel fogadták őket, és talán példaképet is választottak maguknak. […]

szunyog-sziget

Pákozd a Velencei-tó észak-nyugati részén található, az utóbbi években folyamatosan fejlődő nagyközség. Lakosságszáma 3600 fő körül van. Elhelyezkedését tekintve mind a főváros, mind a másik irányba található Székesfehérvár, megyi jogú város is könnyen, gyorsan megközelíthető, így kirándulóhelyként is közkedvelt.

Szent József templom Pákozdon
Szent József templom Pákozdon
Pákozd címere
Pákozd címere

Pákozd története

A település, Pákozd történelme sok érdekességet tartogat számunkra. Már az őskőkorból származó leleteket is tártak fel a településen, valamint egy új kőkori temetkezési helyre is rátaláltak. Pákozdvár csúcsánál pedig bronzkori erődített település nyomaira leltek, de bukkantak itt vaskori emlékekre is, mely szerint korábban kelták élhettek ezen a környéken.

Korai írásos emlékekben is megjelenik már a község neve az 1300-as évektől. Itt zaljott 1593-ban a törökök ellen vívott győztes csata, melynek emlékét mai napig őrzi a település.

Valamint az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik fontos ütközetére, a pákozdi csatára is itt került sor, mely során a magyar sereg legyőzte a Buda felé tartó Jelacic, horvát bán seregét, ezzel fegyverszünetre, illetve megfutamodásra késztetve őket.

A pákozd-sukorói csata emlékműve a Mészeg-hegyen
A pákozd-sukorói csata emlékműve a Mészeg-hegyen
Miskahuszár szobra Pákozdon (fotó köztérkép)
Miskahuszár szobra Pákozdon (fotó köztérkép)

Érdekességek, látnivalók a településen

Érdemes Pákozdra ellátogatni, mind a természeti, mind az épített értékei miatt. Több érdekes irodalmi, történelmi, katonai látnivalóra bukkanhatunk a községben, illetve annak környékén sétálva.

A településen rendszeresen tartanak hagyományőrző programokat, melyekkel igyekeznek feleleveníteni a Pákozdra korábban jellemző tevékenységformákat, életmódot (pl.: kézművesség, halászat, vesszőfonás).

A természeti környezet sem elhanyagolható, mind a festő Velencei-tó közelsége, mind pedig a csodás Velencei-hegység látványa, panorámája vonza a turistákat, természetjárókat. Itt található a Szúnyog-sziget is, melyet a déli, Gárdonyi parthoz közel eső Cserepes-szigettel vízi tanösvény köt össze. A Velencei-tavi Madárrezervátum Természetvédelmi Terület a Pákozd-Dinnyés közötti részen terül el.

A Pákozdi Pagony Vadaspark és Arborétum is várja az érdeklődőket, természetkedvelőket kilátóval, rendszeres programokkal, széleskörű és változatos flóra/fauna világával.

Doni emlékkápolna
Doni emlékkápolna
Őzek a pákozdi vadaskertben
Őzek a pákozdi vadaskertben

További információkért látogasson el az alábbi oldalakra is: